Nowa Fantastyka 474 (03/2022)

Okładka książki Nowa Fantastyka 474 (03/2022) Scott Dorsch, Błażej Jaworski, Przemysław K.Hytroś, Rich Larson, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Bartek Świderski, John Wiswell
Okładka książki Nowa Fantastyka 474 (03/2022)
Scott DorschBłażej Jaworski Wydawnictwo: Prószyński Media Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Nowa Fantastyka
Wydawnictwo:
Prószyński Media
Data wydania:
2022-02-24
Data 1. wyd. pol.:
2022-02-24
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Agnieszka Hałas, Paweł Dembowski
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowa Fantastyka 471 (12/2021) Sarah Avery, Bartłomiej Dzik, Arkady Martine, Sam J. Miller, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Sarah Avery, Bartło...
Okładka książki Nowa Fantastyka 469 (10/2021) Kevin J. Anderson, Mike Gelprin, Brian Herbert, Lidia Klusek, Ginny Nawrocka, Olga Raine, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Denis Tichij
Ocena 6,4
Nowa Fantastyk... Kevin J. Anderson, ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 458 (11/2020) Charlie Jane Anders, Michał Gołkowski, Witold Jabłoński, Olga Niziołek, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Nicasio Andres Reed, K.M. Szpara
Ocena 5,8
Nowa Fantastyk... Charlie Jane Anders...
Okładka książki Nowa Fantastyka 448 (01/2020) Elizabeth Bear, Tomasz Marchewka, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Cezary Zbierzchowski
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Elizabeth Bear, Tom...
Okładka książki Nowa Fantastyka 473 (02/2022) Kelly Barnhill, Piotr Jedliński, Katarzyna Kraińska, Naomi Novik, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Michael Swanwick
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Kelly Barnhill, Pio...
Okładka książki Nowa Fantastyka 488 (05/2023) Simone Heller, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Marcin Rusnak, Marta Ryczko, Szymon Stoczek, Wojciech Szyda, Peter Watts
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Simone Heller, Reda...
Okładka książki Nowa Fantastyka 479 (08/2022) Beth Goder, Rachael K. Jones, Joe R. Lansdale, Rafał Łoboda, Mika Modrzyńska, Mimi Mondal, Redakcja miesięcznika Fantastyka, E. Catherine Tobler, Marek Żelkowski
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Beth Goder, Rachael...

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1576
927

Na półkach:

Rezerwat - Błażej Jaworowski
Pełzająca apokalipsa związana ze zmianami klimatycznymi. Opowiadanie problemowe, świetnie pomyślane, podobnie napisane. Z jednej strony poruszamy się po znanym, z drugiej autor potrafi ukazać nam odrobinę odmienną perspektywę.
8/10

Powój - Bartek Świderski
Humoreska, lekko abstrakcyjna, przerysowana, niewybitna w pomyśle, raczej klasyczna w koncepcji. Średniak, który wpada i wypada. Ale zgrabny.
6/10

Wiatr ma kolor krwi - Przemysław Hytroś
A tu autor przepisał scenariusz starego filmu z Tomciem Paluchem - Days of Thunder, jak to mówią nasi wschodni przyjaciele, toczka w toczkę. Tyle, że skrócił, uprościł i spłycił przecież i tak już schematyczną i płytką opowieść. Na dodatek oderżnął jakąkolwiek puentę. Różnica taka, że zamiast wyścigów NASCAR mamy wyścigi wewnątrz tornada, bo to wiadomo zmiany klimatyczne i tornad więcej, więc niosę wam tu zaangażowane opowiadanie na czasie. Badziew, szkoda czasu.
2/10

Nie jesteśmy feniksami - John Wiswell
Piromanta w służbie społeczeństwu, gdzieś w klasie klauna do wynajęcia. Do pogłębienia autor użył opieki paliatywnej i smutnego losu piromatów. Dobrze, że krótko.
5/10

Na łasce wiatru - Scott Dorsch
Znów opowieść lekko abstrakcyjna, oryginalna anturażem, wtórna sednem opowieści czyli zwyczajnym romansem. Trochę tu humoru, trochę przestrogi klimatycznej, wszystko w tonie spokojnego, pogodzonego, uśmiechniętego smutku.
6/10

Rodzisz się eksplodując - Rich Larson
Rzecz w tonacji "Ostatniego brzegu" Nevila Shute'a. Świat się kończy, nie widać ratunku, niektórzy do ostatka starają się utrzymać dotychczasowy styl życia, mimo iż organizacja społeczna popada w ruinę. Jednak jest tu element nietypowy, dający nadzieję, choć nie taką jakiej wszyscy by się spodziewali. Opowieść poskładana jest, w zasadzie, ze znanych klocków, jednak na wyjściu dostajemy kształt oryginalny. Rzecz warta lektury.
7,5/10

Publicystyka:
Numer ekologiczno-klimatyczno-apokaliptyczny.
Vargas na początek o demonach mokradlanych. Potem w Batmanie próbują znaleźć czego nikt nie zgubił. Aż Aleksandra Klęczar interesująco pisze o ekologii w SF, Aleksandra Mochocka o twórczości Paolo Bacigalupiego, a na koniec Krzysztof Pielaszek o komiksie zaangażowanym ekologicznie. Część drugą rozpoczyna duet Haska/Stachowicz kontynuując cykl o zapomnianych pisarkach, tym razem historia Mary E. Bradley Lane, zaś Tymoteusz Wronka pisze kilka ciepłych słów o drugorzędnym pisarzu, Robercie McCammonie. Kosik marudzi, że wszystko już było, Magdalena Kubasiewicz daje wywiad, a Orbitowski duma nad samotnością ostatniego sprawiedliwego.

Recenzje:
Przyzwoite.

Komiks:
Kur i Bednarczyk, Lil i Put. Poszli na rekord. Treść 1/10, estetycznie podobnie 2/10.

Numer literacko niezły, pomijając zapchajdziurę, temat ekologiczny wzięty na serio, acz z konieczności pobieżnie, dużo by tu się dało jeszcze nagadać
7/10

Rezerwat - Błażej Jaworowski
Pełzająca apokalipsa związana ze zmianami klimatycznymi. Opowiadanie problemowe, świetnie pomyślane, podobnie napisane. Z jednej strony poruszamy się po znanym, z drugiej autor potrafi ukazać nam odrobinę odmienną perspektywę.
8/10

Powój - Bartek Świderski
Humoreska, lekko abstrakcyjna, przerysowana, niewybitna w pomyśle, raczej klasyczna w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
413
337

Na półkach: , , , , ,

Numer w całości poświęcony ekologii w fantastyce. Fakt, że literatura fantastyczna (powszechnie uważana za eskapistyczną),porusza ważne współczesne tematy, takie jak zagrożenia związane ze zmianą klimatu i procesami ekologicznymi. Bardzo dobrze, że w tym zakresie problematykę tę porusza redakcja Nowej Fantastyki.

Co do zawartości w szczególności należy wyróżnić wspaniałe opowiadanie "Rodzimy się eksplodując" Larsona.

Numer w całości poświęcony ekologii w fantastyce. Fakt, że literatura fantastyczna (powszechnie uważana za eskapistyczną),porusza ważne współczesne tematy, takie jak zagrożenia związane ze zmianą klimatu i procesami ekologicznymi. Bardzo dobrze, że w tym zakresie problematykę tę porusza redakcja Nowej Fantastyki.

Co do zawartości w szczególności należy wyróżnić wspaniałe...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1519
903

Na półkach: , ,

Numer o ekologii w fantastyce.
Calkiem ciekawe artykuly.
Opowiadania mi sie bardzo spodobaly. Postapokalipsa, genetyka, zmiany klimatyczne, tajemniczy wirus. Ciekawe, interesujace i wciagajace.
Numer polecam.

Numer o ekologii w fantastyce.
Calkiem ciekawe artykuly.
Opowiadania mi sie bardzo spodobaly. Postapokalipsa, genetyka, zmiany klimatyczne, tajemniczy wirus. Ciekawe, interesujace i wciagajace.
Numer polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
717
188

Na półkach: ,

Wiedźmin skończony, to i lektura nowego numeru NF sprawniej poszła.
Choć akurat lektura zawsze była środkiem na przenoszenie się w inne światy, to ostatnio jakoś zyskała na znaczeniu jako środek antyrealnościowy.

Ale do meritum – motywem przewodnim tematu jest „koniec świata”, wywołany zmianami klimatycznymi. Na marginesie zauważę, że Ziemia przeżyła w swej historii etapy, na których było i znacznie cieplej niż teraz, ale i znacznie zimniej. Toteż nasza planeta i życie sobie poradzą. Jedyne, co może się skończyć, to obowiązujący model zachodniego konsumpcyjnego świata.
Ale tyle offtopu, czas na opowiadania polskie.
„Rezerwat” Błażeja Jaworowskiego – tekst, z którym nie zgadzam się w wielu miejscach. Zmiany klimatyczne jako koniec świata? Eutanazja jako panaceum na troski? Itd. itp. Nie podobało mi się.
„Powój” Bartka Świderskiego – trochę z mitu o Galatei, trochę z Frankensteina. Recykling, i to niespecjalnie interesujący.
„Wiatr ma kolor krwi” Przemysława Hytrosia – coś a’la „Twister” czy opowiadanie o surfowaniu ze stareńkich „Spekulacji”. Miło się czyta, ale wielkiej głębi w tym tekście nie ma.

A zza granicy?
„Nie jesteśmy Feniksami” Johna Wiswella – bardzo fajne, bo krótkie i z pomysłem. Takie teksty lubię najbardziej. Znaczy – proszę o więcej!
„Na łasce wiatru” Scotta Dorscha – Romeo i Julia, czyli kolejny recykling. Gdyby nie scenografia (dość nieprawdopodobna moim zdaniem zresztą),byłby to tekst do zapomnienia.
„Rodzisz się eksplodując” Richa Larsona – ech, znowu stara opowieść opowiadana na nowo? Nuda, panie, nuda! Choć właściwie nie, bo czytało się fajnie. Natomiast to kolejny tekst o odrzuconych, którzy odnajdują się w innym świecie. Nic nowego!
Wynika z moich dywagacji, że tematem wiodącym numeru nie były zmiany klimatyczne, a mało oryginalne przeżuwanie starych pomysłów? Bywa i tak.

W publicystyce – fajny tekst Aleksandry Klęczar (Ninedin),o ekologii w SF. Zauważę tylko, że zmiany klimatyczne pojawiały się w różnych konfiguracjach w różnych tekstach (niekoniecznie zahaczając o nasze współczesne problemy),by wspomnieć choćby cykl o Helikonii Aldissa. Komiksy to nie moja bajka, a Bacigalupi (o wstydzie!) czeka w kolejce na półce.
Dziękuję za McCammona, bo i „Łabędzi śpiew”, i „Magiczne lata” uważam, mimo pewnych niedoskonałości, ze jedne z najlepszych książek, jakie przeczytałem w ostatnim dziesięcioleciu. „Zew nocnego ptaka” już zakupiłem.

Wiedźmin skończony, to i lektura nowego numeru NF sprawniej poszła.
Choć akurat lektura zawsze była środkiem na przenoszenie się w inne światy, to ostatnio jakoś zyskała na znaczeniu jako środek antyrealnościowy.

Ale do meritum – motywem przewodnim tematu jest „koniec świata”, wywołany zmianami klimatycznymi. Na marginesie zauważę, że Ziemia przeżyła w swej historii...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    10
  • 2022
    6
  • Czasopisma
    4
  • Fantastyka
    2
  • Chcę przeczytać
    2
  • Magazyny/Czasopisma
    1
  • Science fiction
    1
  • Czasopisma fantastyczne
    1
  • Czasopisma-Fantastyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 474 (03/2022)


Podobne książki

Okładka książki Pismo. Wydanie specjalne: Wokół Podróży / Wiosna 2024 Katarzyna Kazimierowska, Dorthe Nors, Agnieszka Pajączkowska, Ewa Pluta, Adam Robiński, Filip Springer, Marek Szymaniak, Aleksandra Zielińska
Ocena 7,0
Pismo. Wydanie... Katarzyna Kazimiero...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 5 (77) / 2024 Pola Braun, Patrycja Bukalska, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Ada Limón, Caleb Azumah Nelson, Szymon Opryszek, Damian Piwowarczyk, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Małgorzata Żarów
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Pola Braun, Patrycj...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 3-4/2024 (632-633): Numer diarystyczny Ilse Aichinger, Béla Balázs, Daniił Charms, Carlo Emilio Gadda, Michel Leiris, Karel Hynek Mácha, Jules Michelet, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Denton Welch, Antonia White, Joan Wyndham
Ocena 7,0
Literatura na ... Ilse Aichinger, Bél...
Okładka książki Znak nr 828 / 2024 Karolina Bednarz, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Olga Górska, Mariusz Grzebalski, Emilia Konwerska, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Eliza Mórawska-Kmita, Łukasz Musiał, Susan Neiman, Janusz Poniewierski, Michał Rusinek, Ola Szmida, Mateusz Urbanowicz, Jakub Woynarowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 828 / ... Karolina Bednarz, W...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 500 (05/2024) Adrianna Filimonowicz, José Pablo Iriarte, Fonda Lee, Ray Nayler, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Lavie Tidhar, Istvan Vizvary
Ocena 7,2
Nowa Fantastyk... Adrianna Filimonowi...
Okładka książki EKRANy nr 1 / 2024 Piotr Mirski, Klaudia Muca, Michał Piepiórka, Redakcja czasopisma EKRANy, Piotr Śmiałowski, Marta Snoch, Marta Stańczyk, Miłosz Stelmach, Magdalena Urbańska, Joanna Wojnicka
Ocena 8,0
EKRANy nr 1 / ... Piotr Mirski, Klaud...

Przeczytaj także